Duygu Karakulak Takvim
Uzman Psikolog / Psikoterapist

Psikolojik Değerlendirme Uzmanı

 

2002 yılında burslu olarak başladığı Yakın Doğu Üniversitesi Psikoloji Bölümünden şeref derecesi ile mezun oldu. Tezini Çocukluğunda İstismara Uğrayanların Suça Eğilimi konusu üzerine yaptı. Lisans yıllarında adlî, gelişim, sosyal psikoloji alanlarında gönüllü çalışmalara katıldı; klinik alandaki stajını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde yaptı.

 

2007 yılında İngiltere’de İngiliz Psikologlar Derneği tarafından eğitimi onaylı Northampton Üniversitesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Bursu ile Çocuk ve Ergen Akıl Sağlığı üzerine Yüksek Lisans Sertifika programını tamamladı. Program sırasında St. Andrews Hastanesinde çocuk istismarı ve çocuk travmaları üzerine eğitim alıp staj yaptı.

 

2007 yılında profesyonel olarak alana atıldı. Mesleğin ilk yıllarından itibaren, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, özel okullar, tıp merkezleri ve psikolojik danışmanlık merkezlerinde çalıştı. Son 5 yıldır kurucusu olduğu Mayıs Psikoloji İstanbul’da psikoterapist olarak danışan görmektedir.

 

Aldığı eğitimler arasında Oyun Terapisi, Pozitif Psikoterapi, Aile ve Çift Terapisi, EMDR 1. Düzey, EMDR 2. Düzey, Çocuklarda Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimleri olup, bu eğitimleri süpervizyonlar ile desteklemiştir.

 

Çalışma alanı ‘Çocuk ve Ergen’ üzerine yoğunlaşan Duygu Karakulak Takvim, aynı zamanda Yetişkin Danışmanlığı da yapmaktadır.

 

Aynı zamanda 2012 yılından beri, farklı dernek, eğitim merkezleri ve üniversitelerde Oyun Terapisi Eğitimleri vermektedir.

 

“Köstebekgiller” ve “Canım Kardeşim” çizgi dizilerinin pedagojik danışmanlığını yapmıştır.

 

Türk Psikologlar Derneği (TPD), İngiliz Psikologlar Derneği, EMDR Derneği ve Oyun Terapileri Derneği üyesidir.

Duygu Karakulak Takvim'in EnikonuKitap İçin Değerlendirdiği Kitaplar