ETİK DEĞERLENDİRME UZMANI

 

YETERLİLİK

Üniversitelerin dört yıllık herhangi bir bölümünde eğitimini tamamlamış, tercihen anne-baba, eğitimci ve düzenli okur olmak.

etik değerlendirme başlıkları

Puanlama:  Okunan kitabı, yedi maddeli puanlama sistemine göre belirtilen araştırmaları yaparak etik açıdan değerlendirmek ve puanlamak.

Etiketleme: Kazanımlar Sözlüğü sayfasındaki tanımlar doğrultusunda kitabın kazanımlarını, “Bu kazanımı işaretlediğimde, kitabı okuyan çocuk söz konusu kavramı özümseyebilir mi?” sorusu eşliğinde belirlemek.

etik değerlendirme kriterleri

Etik değerlendirme uzmanının öncelikli görevi araştırma konularıdır. Psikolojik ve edebî değerlendirmesi tamamlanan ve onaylanan kitabı “Her kitabın bir eser olduğu” düşüncesiyle okuması beklenir. Özellikle kısaltılmış versiyonlar, yazar ile okur arasındaki bağı zedelediği düşüncesi ile değerlendirme dışı tutulmaktadır.

Ulaşılabilirlik Kontrolü

Kitabın satışta olup olmadığının kontrolü yapılır.                                                                                         

Kısaltma Kontrolü

Kitabın orijinal versiyonu ile sayfa sayısı karşılaştırılarak kısaltma olup olmadığı belirlenir.

Yazar İsmi Kontrolü                                       

Kitapta yazarın isminin basılı olup olmadığı belirlenir. Basılı değilse sitemizde belirtilmek üzere araştırılır.                                             

Yazar İsmi Doğruluğu Kontrolü             

Çeviri kitaplarda yazarın orijinal isminin doğru yazılıp yazılmadığı belirlenir.                                                                                            

Kitabın Orijinal İsim Araştırması

Çeviri kitaplarda, kitabın orijinal ismi (alfabesinin farklı olması halinde literatürdeki ismi) sitemizde belirtilmek üzere araştırılır.                   

Çevirmen İsmi Kontrolü                  

Çeviri kitaplarda, çevirmen isminin basılı olup olmadığı belirlenir. Basılı değilse sitemizde belirtilmek üzere araştırılır.  

Çeviri Kitaplarda Adaptasyon Kontrolü

Kahramanların orijinal isimlerinin kullanılıp kullanılmadığı belirlenir, kullanılmamış ise orijinal isimleri sitemizde belirtilir.        

işleyiş

Her aday EnikonuKitap bakış açısını edinmek ve analiz raporlarını doğru ve eksiksiz şekilde hazırlama yetkinliği kazanmak için eğitim alır; ardından üç kitaplık bir deneme süresi başlar. Deneme süresi bitip EnikonuKitap ailesine katılanlar, programlarını ve hangi periyodda katkı sunacaklarını bildirirler ve “enikonukitap.com”daki ekibimiz bölümünde sayfaları yayınlanır. 

BAŞVURU FORMU