Dr. Hatice Zeybek
Akademisyen

Etik Değerlendirme Uzmanı

 

1989 yılında İzmir’de doğdu. Babası ona “okumasını” nasihat etti, o da verdiği sözü sonuna kadar tutup kâğıt üstü eğitimde gelebileceği son noktaya 2020 yılında Hacettepe Üniversitesi Matematik bölümünde doktorasını tamamlayarak geldi ve halen aynı bölümde Araştırma Görevlisi olarak çalışıyor. Ama bu kâğıt üstündeydi, o hayatı boyunca öğrenmeyi seçti. Ve bunun da en zevkli yolu kitaplardı.

 

Var olan öğrenme ve kitap okuma aşkını 2015 yılında anne olmasıyla, ebeveynlik, psikoloji, kişisel gelişim konularına yöneltti. Bulduğu her kitabı okumaya, okuyarak dönüşmeye başladı ve dönüşümü hâlâ devam ediyor.

 

Hayali, kitap okumayı seven, hatta “anne-kız” aktivitesi olarak kitapçıya gitmeyi tercih eden bir çocuk yetiştirmekti. Bunun için en güvenli ve eğlenceli yolun çocuk kitaplarından geçtiğini fark etti; ancak bu sefer de “Çocuğumun yaşına, gelişim durumuna, duygularına uygun kitabı nasıl bulurum?” sorularıyla karşı karşıya kaldı. Araştırdı; gezmediği site, konuyla ilgili bakmadığı sosyal medya hesabı kalmadı belki de… Ama her çocuk farklıdır, bunu çok iyi anlamıştı bu kısa sürede, bu sebeple aldığı her kitabı önce kendi okuyor sonra uygunsa çocuğuyla birlikte giriyor o hayal dünyasına.

 

Kendi kızı için çıktığı bu yolda daha fazla çocuğa ulaşabilmek, anne babalara bir nebze olsun yardımcı olabilmek umudu taşırken, yolları EnikonuKitap ile kesişti.

Hatice Zeybek'in EnikonuKitap İçin Değerlendirdiği Kitaplar