Mustafa Can
Yaratıcı Marka Danışmanı

Marka Danışmanı

 

70’li yılların başında Türkiye’nin tam da nedenini anlamadan birbirine sağcı solcu diyerek ötekileştirdikleri zamanlarda doğdu.

 

Çocukluğunu eski bir başkent olma havasını henüz kaybetmemiş Trabzon’da –çoğunlukla hayal kurarak ve hayat ansiklopedisi okuyarak– geçirdi.

 

80’li yılların ortalarında “Hayalle peynir gemisi yürümüyor” lafını öğrendiği Samsun’a taşındı. Kaos teorisine uygun şekilde, lisedeki öğretmeninin itinasıyla, Resim Bölümünü kazandı ve okudu.

 

Değişik ve ilgisini çeken hemen her şeyi öğrenmek hobisiydi. Üniversiteyi bitirene kadar, çocuk yuvasında resim öğretmenliğinden, otopark bekçiliğine kadar yirmiye yakın işte çalıştı. Türkiye’nin büyük bir bölümünü dolaştı.

 

Birkaç yıl öğretmenlik yaptıktan sonra Milenyumla birlikte İstanbul’a yerleşti.

 

Birçok projede bağımsız art direktör ve yönetmen olarak çalıştı.

 

Farklı konulara ilgisini -ya da maymun iştahlılığını- en iyi gidereceği mesleğe yöneldi. 2007 yılında kendi reklam ajansını kurdu. On yıl kadar bu ajansın ajans başkanlığını yaptı. Kozmetikten sağlığa, hukuktan kuruyemişe birçok sektörde yerli ve uluslararası markalarla bütünleşik pazarlama, markalaşma, iletişim fikirleri üzerine çeşitli projeler çalıştı.

www.gecmisgazete.comu hayata geçirdi.

 

Marka yayıncılığı, kişisel markalaşma, yakın gelecekteki iletişim modelleri, yerel markalaşma, profesyonel fikir üreticisi olmak gibi konulara özel ilgi gösterdi.

 

Türkiye’de “fikir ajansı” olur mu diye sordu ve denedi.

 

Halen “Yaratıcı Marka Danışmanı” olarak birçok marka ve kişiye danışmanlık vermektedir.