EnikonuKitap, çocukların okuyacağı kitapları seçmeye yardımcı olmak amacıyla kurulmuş, gönüllü uzmanlar tarafından içerikleri özenle kontrol edilip hassasiyetle değerlendirilmiş 3-14 yaş aralığına hitap eden kitapların yer aldığı bir platformdur.

 

EnikonuKitap’ın hikâyesi, Funda ve Seda’nın, “Yaşadığımız toplum ne yapılsa daha güzel hale gelirdi?” sohbeti sırasında başladı. Anahtarın çocuklarda olduğu, kitap okumayı seven bir nesil sayesinde pek çok problemin çözüleceği sonucuna vardılar. Ancak piyasadaki bazı kitapların içerikleri umutsuzluk veriyordu. Kitapları çocuklardan önce ebeveynlerin okuması gerektiğini, ancak buna herkesin imkânı olmadığını konuşurken, “Keşke bu işi yapan birileri olsa!” dediler.  Ardından “Madem bu ihtiyacı biz fark ettik, biz yapmazsak kim yapacak?” diyerek kolları sıvadılar. Kısa zamanda pek çok çocuk kitabı okudular. Dünyada çocuk kitabı değerlendirmesinin nasıl yapıldığını araştırarak ülkemizin şartlarına uygun değerlendirme kriterleri belirlediler. Sonra bu kitapları yalnızca kendilerinin okumasını yeterli bulmadılar ve işin içine konusunda uzman gönüllüleri de katan bir sistem oluşturdular. Her kitabın okura bir katkısı olduğu farkındalığı ile, çocuğun ilgisi ve ihtiyacına yönelik listeleme yapılabilmesini sağlayan kategori başlıkları oluşturdular. Ve böylece, çocuk kitaplarının bağımsız bir kontrol grubu tarafından filtrelendiği, ebeveyn, eğitimci ya da çocuğun kendisinin yaşı ve gereksinimi doğrultusunda isabetli seçim yapabilmesine yardımcı olan bu platformu kurmuş oldular.

 

Çocuğun zihinsel ve dilsel gelişimini destekleyen en önemli oyun arkadaşları kitaplar… Küçük yaşlarda oluşan kitap sevgisi, çocuğun kendi kitabını seçerek okumasına giden yolda önemli bir başlangıç; kitap okumayı hayatının parçası hâline getiren bir yetişkin olmanın da ilk adımı.

Bu nedenle EnikonuKitap’ın temel amacı, çocuğa gönül rahatlığı ile kitap seçilebilecek duygu birliği ve güven ortamını oluşturup çocukların uygun içerikli kitaplara kolay ulaşabilmesini sağlamak ve böylece onların birey olma yolundaki serüvenlerine katkıda bulunmak.

 

Platformda yer alan kitapları, psikolog, edebiyatçı ve etik okurlardan oluşan bir ekiple, uzmanlarla belirlenen kriterler doğrultusunda, üç aşamalı bir değerlendirmeden geçiriyoruz.

Psikolojik değerlendirmede, psikologlar tarafından okunan kitaplar, öncelikle uygunsuz cinsel içerik, kötü davranış modeli ve ayrımcılık unsurları kontrolü yapılarak elemeye tabi tutuluyor ve onaylanan kitapların hangi yaş grubuna hitap ettiği belirleniyor.

Edebî değerlendirmede, kitaplar edebiyatçılar tarafından okunarak bütünlük, akıcılık, anlaşılırlık, dilbilgisi ve metin-görsel tutarlılığı açısından değerlendirilip puanlanıyor.

Etik değerlendirme ve etiketlemede, kitaplar gönüllü okurlar tarafından okunuyor ve belirlenen etik başlıklar çerçevesinde puanlanıyor. Ardından ilgili kitabın hangi değerleri taşıdığı belirlenip kazanımlar sözlüğündeki tanımlara uygun olan başlıklar işaretleniyor.

Yönetici Kontrolünde, gelen analiz raporlarının tüm adımlarıyla kontrolü yapılıyor. Son olarak kitap EnikonuKitaplık‘ta yerini alıyor. 

Değerlendirme kriterlerinin detayı ya da işleyiş hakkında bilgi edinmek için, Gönüllü Başvuru sayfasında, her bölümle ilgili açıklamaları inceleyebilirsiniz.