Mehtap Coşkun
Rehber Öğretmen - P4C Eğitim Uzmanı

Edebi Değerlendirme Uzmanı

 

Mehtap Coşkun, 1977 yılında Çanakkale’de dünyaya geldi. Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri ve Öğretim Programları bölümünden 2000 yılında mezun oldu. Ardından okuma ve öğrenme tutkusu ile Anadolu Üniversitesi 4 yıllık Sosyoloji (2018) ve 2 yıllık Adalet (2020) bölümlerini bitirdi. 2004 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çeşitli kademelerdeki okullarda Rehber Öğretmen olarak çalışmaya devam etmektedir. 

 

Kişisel ve mesleki gelişimine önem veren Coşkun;  “Sanat Terapisi ve Yaratıcılık” eğitimine (2013), Sema Köseoğlu ile “Etkili İletişim Becerisi” eğitimine (2013), Hayal Demirci ile “Oyun Terapisi” eğitimine (2013), Cebrail Kısa ile “Teorik Cinsel Terapi” eğitimine (2014) katıldı.  

 

Önceleri sadece mesleği gereği ve ebeveynlere öneride bulunmak için çocuk edebiyatı eserlerini okumaya başlayan Coşkun’da bu bir tutku hâline geldi. Gittiği kitapevlerinin çocuk reyonlarında daha çok vakit geçirmeye başladı. Kitap çeşitliliğini gördüğü noktada bu eserlerin çocuklara ulaşmadan önce uzman bakış açısıyla incelenmesi gerektiğini anladı. Neler yapabileceğini düşünürken P4C (Çocuklarla ve Topluluklarla Felsefe) ile tanıştı ve Pearson akrediteli P4C Türkiye ekibinden “P4C Çocuklarla ve Topluluklara Felsefe Eğitim Uzmanı” (Aralık 2020) unvanını aldı. Bu eğitimle özellikle çocuk edebiyatı eserlerinin felsefi alt yapısını fark etmeye ve anlamaya başladı. Bunların yanında nitelikli çocuk edebiyatı eserleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olması gerektiğini düşünerek Büşra Tarçalır ile “Ebeveyn Yolculuğunda Çocuk Kitapları” atölyesine, Prof. Dr. Sedat Sever ile “Çocuklar Ne Okumalı, Neden Okumalı” seminerine, Serhan Kansu “Felsefenin Çocuk Hali ve Yaratıcı Yazarlık” eğitimine katıldı. Son olarak da İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Sürekli Eğitim Merkezinin düzenlediği “Çocuk Edebiyatı Sertifika Programı”nı bitirdi (Mart 2021).

 

Geçmişinde gönüllü olarak “Bağımlılık Önleme Programı ve Travma Sonrası Psikososyal Destek Programları”nda aktif olarak çalışan Mehtap Coşkun, 2021 yılının Ocak ayından beri “Çocukla Felsefe” ekibiyle birlikte P4C atölye çalışmaları ve eğitimleriyle çocuk, yetişkin ve gençlerle bir araya geliyor.  Ev arkadaşı ve kedisi ile Adana’da yaşıyor.

Mehtap Coşkun'un EnikonuKitap İçin Değerlendirdiği Kitaplar